Aktualności

Wycieczka do Puszczy Niepołomickiej i Krakowa w ramach projektu "Bądźmy dalEKOwzroczni".

 • Napisane przez  Elżbieta Magda-Cendrowska
 • Dział: Stowarzyszenie
 • Czytany 1042 razy

   W dn. 20-21 września 2018 r. dwudziestodwuosobowa grupa młodzieży Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach udała się na dwudniowy wyjazd do Puszczy Niepołomickiej i Krakowa w ramach projektu Bądźmy dalEKOwzroczni. Projekt zdobył grant w ogólnopolskim konkursie RÓWNAĆ SZANSE Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

  Pierwszego dnia młodzież wzięła udział w warsztatach szkoleniowo-integracyjnych, które odbyły się na terenie ośrodka rekreacyjnego „Bobrowe rozlewisko” w Puszczy Niepołomickiej. Warsztaty miały na celu, oprócz integracji grupy, przygotowanie młodych ludzi do realizacji działań proekologicznych zaplanowanych w projekcie oraz podniesienie świadomości ekologicznej uczestników i uczestniczek. Młodzież, przygotowując się do wyjazdu, została podzielona na 4 grupy i miała do wykonania kilka zadań. Jednym z nich było dokonać zakupów na obiad, który należało przygotować w trakcie warsztatów. Osoby  uczestniczące przekonały się, że życie codzienne składa się z mnóstwa konsumenckich decyzji: ile produktów kupujemy, ile marnujemy, ile odpadów „produkujemy”, jakie produkty wybieramy, czy wybór jest etyczny i odpowiedzialny środowiskowo. W konsekwencji, wszystko to, wpływa na stan naszego środowiska.

  Warsztaty przeprowadzili: mgr Aleksandra Magda – psycholożka oraz dr inż. Szymon Gackowski – Master Educator programu Leave No Trace, posiadający uprawnienia do szkolenia trenerów zgodnie z założeniami LNT. Przed przyjazdem na spotkanie, młodzi ludzie mieli za zadanie opracować  tematy związane z produkcją odpadów, problemem mikroplastiku oraz konsekwencjami decyzji konsumenckich takich jak wybór produktów z olejem palmowym czy plastikowych opakowań. Następnie osoby biorące udział w warsztacie wykorzystywały posiadaną wiedzę w praktyce: planując odpowiedzialne zakupy, przygotowując posiłek i oceniając samodzielnie swoje decyzje konsumenckie dotyczące wyboru produktów, ich ilości oraz rodzaju pozostałych odpadów. Po podsumowaniu tej części, uczestnicy i uczestniczki przygotowali również swoje własne mini-projekty ekologiczne, które będą realizować we własnych rodzinach. Pod okiem osób prowadzących uczyli się stawiać cele zgodnie z metodyką SMART. Nie zabrakło także czasu na zajęcia w terenie, które miały za zadanie przypomnieć o tym, jaką wartość ma środowisko naturalne oraz zintegrować osoby uczestniczące w wyjeździe.

Na zakończenie warsztatów każda uczestniczka i każdy uczestnik otrzymali  certyfikaty potwierdzające ukończenie warsztatu świadomości  Leave No Trace (Awareness Workshop), dzięki czemu znaleźli się w gronie kilkuset osób w Polsce posiadających taki dokument.
   Następnie młodzież udała się na nocleg w Krakowie. Kolejnego dnia uczestnicy i uczestniczki projektu udali się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie poznali jego historię i strukturę. Zapoznali się z roślinami chronionymi, leczniczymi, wodnymi, tropikalnymi etc.Więcej zdjęć TUTAJ

O szkole

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Szkoła Podstawowa

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Gimnazjum

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Koła naukowe

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Życie w szkole

 • Kalendarium
 • Z życia uczniów
 • Dla uczniów
 • Dla rodziców

Log in