Aktualności

Dzień Nauki 2017

W piątek 2 czerwca odbył się „Dzień Nauki”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod okiem nauczycieli poszczególnych przedmiotów przygotowali i zaprezentowali kilka projektów, których tematem przewodnim był OGIEŃ.

Efektowne pokazy chemiczne zaprezentowali członkowie Koła Chemicznego. Przedstawili różne doświadczenia związane z ogniem, jego wzniecania i gaszenie w wyniku przemian chemicznych. Pokazali jak barwią płomień roztwory różnych substancji chemicznych. Otrzymywali i wykorzystywali do doświadczeń palne gazy, którymi napełniali balony i bańki mydlane. Substancje, których używali do doświadczeń były substancjami palnymi i spalały się wybuchowo. Uczniowie świetnie radzili sobie podczas wykonywania wszystkich doświadczeń, przestrzegając przepisów BHP podczas pracy z tymi substancjami.
W pracowni polonistycznej uczniowie zmagali się z "rozkręcaniem" błędnie używanych związków frazeologicznych. Zebrany przez nauczycieli materiał pochodził z wypowiedzi postaci lubianych seriali. Praca i jednocześnie zabawa na materiale językowym ukazała, jak budujemy komizm i gry językowe, czyli jak powstaje leksykalny "ogień". Zajęcia prowadzili Małgorzata i Grzegorz Trościńscy
W sali matematycznej podczas Dni Nauki młodzież brała udział w konkursie. W grupach należało rozwiązać 3 zadania związane z tematem dnia, za co otrzymywało się punkty. Dodatkowy punkt można było zdobyć za czas rozwiązania zadania. Uczniowie, którzy zdobyli ich najwięcej otrzymywali słodkie upominki.
Zjawiska wulkaniczne były prezentowane przez grupę uczniów z klasy IIa. Wykorzystując prezentację, eksponaty, mapy i plansze przedstawili zagadnienia dotyczące: budowy wnętrza Ziemi, płytową budowę litosfery, ruchy płyt litosfery, rozmieszczenie wulkanów na Ziemi, budowę wulkanów i produkty erupcji, pozytywne i negatywne skutki wybuchów wulkanów, najgroźniejsze erupcje w dziejach Ziemi, ciekawostki dotyczące skał wulkanicznych. Uczniowie wykorzystując model wulkanu stożkowego oraz związek chemiczny dichromian amonu, zaprezentowali wybuch wulkanu oraz produkty erupcji. Na zakończenie przeprowadzili krótkie konkursy z nagrodami.
OGIEŃ od czasów prehistorycznych jest obecny w kulturze człowieka. Rozniecanie ognia stało się jednym z najważniejszych odkryć ludzkości. Ogień chronił przed dzikimi zwierzętami, dawał poczucie bezpieczeństwa, umożliwiał przygotowanie pożywienia. Ogień jest źródłem światła i ciepła. W ramach Dni Nauki uczniowie klas drugich gimnazjum pod opieką p. Beaty Wolak i p. Ewy Cepowskiej przygotowali projekt pod hasłem Ogień. Gimnazjaliści przygotowali w pracowni historycznej dekoracje, rekwizyty i zaprezentowali krótkie przedstawienie dotyczące historii ognia od czasów prehistorycznych do współczesności. Zaprezentowane scenki dotyczyły: rozniecania ognia przez człowieka pierwotnego, nawiązanie do mitologii greckiej – Zeus z piorunem, zapalenie znicza olimpijskiego, palenie na stosie, wynalezienie lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza w XIX wieku, czasy dwóch wojen światowych XX wieku. Prezentacje obejrzeli uczniowie klas pierwszych i trzecich gimnazjum oraz zaproszeni goście - gimnazjaliści z Sokolnik wraz z opiekunami. Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością w przygotowaniu i realizacji projektu z historii.
W pracowni języka angielskiego przygotowane zostały prezentacje multimedialne dotyczące dwóch wydarzeń z historii Wielkiej Brytanii związanych z ogniem. Pierwsza to "Bonfire Night" - opowieść o tzw. Spisku Prochowym z roku 1605, a druga o Wielkim pożarze Londynu z roku 1666. Grupa uczniów odpowiedzialnych za tę część Dni Nauki przygotowała również piękne dekoracje i quiz dla odwiedzających salę klas z naszej szkoły i zaprzyjaźnionego Gimnazjum z Sokolnik.
Dni Nauki były dla naszych uczniów niewątpliwym "wysiłkiem intelektualnym". Po uczcie dla ducha, uczestnicy otrzymali 260 pysznych, świeżych bułek, przygotowanych przez nasze mamy, słodkie wafelki oraz zdrową wodę. Szczególne podziękowania za pomoc należą się Pani Dorocie Furtak, rodzicom naszych uczniów oraz Mai Szewc, Izie Betcher, Adrianowi Wojtanowskiemu, Dominikowi Baranowi, Kubie Woźniakowi, Kacprowi Grzywaczowi, Przemkowi Perze. Koordynatorami posiłku były Panie Barbara Dąbrowska i Małgorzata Surdy.
W ramach pokazów zorganizowanych przez uczniów i nauczycieli przeprowadzony został teleturniej Jeden z dziesięciu. Prowadzącymi zabawę byli: Michał Gach z klasy IIIa i Wiktor Solarczyk z klasy IIIb. Pytania zostały przygotowane przez nauczycieli wszystkich przedmiotów i również dotyczyły ognia. W teleturnieju wzięło udział dziesięć trzyosobowych drużyn: dziewięć z naszego gimnazjum i jedna z gimnazjum w Sokolnikach. Do finału przeszły trzy zespoły: z klasy IIIa, IIIb i IIIc. Teleturniej wygrała klasa IIIa. Na koniec odbyło się rozdanie nagród w postaci słodyczy. Teleturniej został przygotowany przez mgr Martę Dendurę i mgr Elżbietę Magdę- Cendrowską.
Ostatnio zmienianyśroda, 07 czerwiec 2017 08:30

O szkole

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Szkoła Podstawowa

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Gimnazjum

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Koła naukowe

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Życie w szkole

 • Kalendarium
 • Z życia uczniów
 • Dla uczniów
 • Dla rodziców

Log in