Aktualności

Wycieczka klas III gimnazjum do Oświęcimia.

Dnia 9 listopada 2016 roku uczniowie III klas Gimnazjum w Zespołu Szkół w Gorzycach pojechali na wycieczkę szkolną do Oświęcimia. Miejscem zbiórki był przystanek przy Zespole Szkół. Niemal wszyscy uczniowie przybyli punktualnie na godzinę 6:30, nieliczne osoby przybywały w kolejnych minutach. Wszystkich uczniów było 51, nauczycieli zaś 3. Autobus ruszył dokładnie o 6:40. Podróż przebiegła bezproblemowo.
         O godzinie 10:40 autobus zatrzymał się na parkingu przy Państwowym Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.

Na miejscu uczniowie podzielili się na 2 grupy - uczniami z klas 3B i 3C opiekował się p. J. Gorczyca, uczniami z klasy 3A p. D. Żuber i p. Pacura. Po wstępnej rewizji i pobraniu zestawów słuchawkowych grupy dołączyły do przewodników i wyruszyły na zwiedzanie obozu. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis "Arbeit macht frei", co oznacza "Praca czyni wolnym". Było to kłamstwo, bo jedyną drogą do "wolności" był komin krematorium. Każdy, kto przekroczył tę bramę był skazany jedynie na śmierć i okrutne tortury. Gimnazjaliści zwiedzali bloki na terenie Auschwitz I. W każdym z nich oglądali fotografie przedstawiające ludzi w różnym wieku, którzy byli skazani na śmierć. Przewodnicy przedstawili m. in. oryginalne stroje w jakich chodzili więźniowie - pasiaki i buty wyrzeźbione w drewnie, miski z których jedli oraz przyrząd do tatuowania numerów. Młodzież była oprowadzana po podziemiach. Zobaczyli m. in. celę, w której zginął św. ojciec Maksymilian Kolbe i usłyszeli historię Franciszka Gajowniczka.

W jednym z budynków zwiedzający zobaczyli różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, umieszczone za ogromnymi szybami, m.in. sterty butów, okularów, toreb podróżniczych podpisanych imieniem i nazwiskiem oraz garnków i szczotek. Obie  grupy były pod Ścianą Śmierci, która usytuowana była między blokami 11 i 10, gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Uczniowie oddali hołd zmarłym minutą ciszy oraz zapalili znicze. Ludzie, którzy już nie chcieli dalej tak żyć rzucali się na płot przez który przepływał prąd o wysokim napięciu i umierali. Na koniec uczniowie obejrzeli filmy przedstawiające ludzi, którzy przeżyli obóz oraz tych, których zamordowano. Na koniec zwiedzania Auschwitz I uczniowie zwiedzili komorę gazową. W tym pomieszczeniu ginęli ludzie, duszeni gazem który nazywał się "Cyklon B" .

Następnie gimnazjaliści udali się do Brzezinki- oddalonego o 3 km kolejnego obozu. Było tam ponad 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. Młodzież zobaczyła oryginalny wagon, którym przewożono więźniów oraz ruiny zniszczonych baraków. Zwiedzili jeden z budynków. Po wyjściu i podsumowaniu wizyty wycieczka dobiegła końca.

Około 14:30 autobus ruszył w drogę powrotną. O 16:30 zatrzymał się przy Galerii Krakowskiej, gdzie uczniowie otrzymali godzinę wolnego czasu. Po upływie tej godziny wszyscy uczniowie zebrali się i wrócili do autokaru. Stamtąd kierowca wrócił prosto do Gorzyc. Około godziny 21 był na miejscu.

Ostatnio zmienianypiątek, 18 listopad 2016 21:01

O szkole

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Szkoła Podstawowa

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Gimnazjum

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Koła naukowe

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Życie w szkole

 • Kalendarium
 • Z życia uczniów
 • Dla uczniów
 • Dla rodziców

Log in