Aktualności

Rozmowa z astronautą.

14 kwietnia 2016 r. dwoje uczniów z naszego gimnazjum, Wiktoria Złotek i Grzegorz Dąbek oraz nauczyciel biologii pani Katarzyna Stępień uczestniczyli w historycznej rozmowie z astronautą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Rozmowa prowadzona była z brytyjskim astronautą Timem Peak’iem znajdującym się w Kosmosie, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po raz pierwszy w edukacyjnej telekonferencji z astronautą uczestniczyła Polska i to nie koniec historycznych przesłanek wydarzenia. Była to również bowiem pierwsza w historii lotów kosmicznych edukacyjna telekonferencja jednocześnie z astronautami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Z powodów technicznych dwudziestominutowe połączenie z ISS podzielono pomiędzy ESA i NASA, przez 10 minut swoje pytania Timowi Peak’owi zadawali nauczyciele z Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Polski, następnie obok Tima Peake’a pojawili się też astronauci NASA - Tim Kopr i Jeff Williams, którzy odpowiadali na pytania agencji Associated Press.

Tim Peak opowiadał o swojej niestandardowej drodze do kariery astronauty, mówił o prowadzonych na stacji kosmicznej doświadczeniach, oraz wspaniałych przeżyciach podczas spaceru w przestrzeni kosmicznej.

Drugim ciekawym doświadczeniem było spotkanie ze Sławomirem Zdybskim, pracownikiem ESA, który odpowiada za komponent edukacyjny wszystkich europejskich misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W czasie swojego wykładu opowiadał on o szkoleniu astronautów, oraz życiu na stacji kosmicznej.

W tym niecodziennym wydarzeniu wzięli udział uczestnicy projektu "Kariery kosmiczne 2016" - organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska ESA. Projekt ma na celu zachęcenie polskich uczniów do kształcenia w kierunkach STEM, a także pokazanie, że sektor kosmiczny będzie potrzebował w najbliższych latach wielu zdolnych i dobrze wykształconych osób.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 18 kwiecień 2016 10:48
Więcej w tej kategorii: Egzamin gimnazjalny 2016 »

O szkole

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Szkoła Podstawowa

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Gimnazjum

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Koła naukowe

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Życie w szkole

 • Kalendarium
 • Z życia uczniów
 • Dla uczniów
 • Dla rodziców

Log in