Szkoła Podstawowa

III Dzień Nauki w naszej szkole

Dnia 06.06.2018 r. w naszej szkole zorganizowany został III Dzień Nauki. Tematem przewodnim, po wodzie i ogniu został kolejny z żywiołów - POWIETRZE.

Imprezę rozpoczął na sali gimnastycznej pan dyrektor Sylwester Kotwica, który przywitał wszystkich uczestników: uczniów klas VII i gimnazjalnych oraz gości ze szkół: z Wrzaw i Sokolnik.
Po krótkim zaprezentowaniu programu Dnia Nauki, nagrodzeni w Międzyszkolnym Konkursie Doświadczalnym z Fizyki „Przyrząd do Laboratorium fizycznego” uczniowie zaprezentowali swoje projekty naukowe.
Kolejnym punktem programu były pokazy w poszczególnych pracowniach przedmiotowych.
pracowni historycznej uczniowie przygotowali prezentacje i pokaz modeli samolotów. Hasłem przewodnim były słowa:
"Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki,
pływać pod wodą jak ryby,
brakuje nam tylko jednego:
nauczyć się żyć na Ziemi jak ludzie."
Uczniowie z klasy II c gimnazjalnej Kamil i Dawid przedstawili multimedialną prezentację o pierwszych balonach, sterowcach i samolotach. Patryk z kl. II a przygotował ciekawostki dotyczące wiatraków i pierwszych statków powietrznych. Gabriel z kl. III a i Norbert z kl. VII c przynieśli i zaprezentowali własne, sklejane modele samolotów z okresu II wojny światowej. Podzielili się swoją pasją z koleżankami i kolegami.
Na koniec odbył się krótki quiz-pytania dotyczyły tematu przedstawionej prezentacji multimedialnej.
Zwycięscy otrzymali długopisy i cukierki.
W pracowni fizycznej odbyły się pokazy fizyczne zorganizowane przez uczniów gimnazjum i klas VII pod kierunkiem mgr M. Kołeczek
Przedstawiono doświadczenia z fizyki dotyczące powietrza:
- pomiarów ciśnienia
- zjawiska dekompresji – wzrostu objętości płuc podczas lotu samolotem
- doświadczenia z pompą próżniową –„Ludzik gigant”, „Zimny wrzątek”,itp.
- Jonizacja powietrza
- Doświadczenia z plazmą
- Strumień Bernoulliego
- Balony na podciśnienie
- Półkule Magdeburskie
-  Lewitację w powietrzu
- Tunel aerodynamiczny
Przy okazji doświadczeń uczniowie mogli przez dobrą zabawę nauczyć się i poznać prawa fizyki zachodzące w POWIETRZU
W pracowni chemicznej uczniowie klas III c Kuba i Mateusz  i II  a Ola Klaudia i Kacper  pod hasłem „Powietrze coś czy nic”. zaprezentowali efektowne doświadczenia chemiczne  z gazami, które są głównymi i zmiennymi składnikami powietrza. Określali zawartość procentową tlenu i azotu w powietrzu, rozróżniali tlen, azot i tlenek węgla IV za pomocą reakcji charakterystycznych.  Chemicznie (czyli w wyniku przebiegu równań reakcji chemicznych ) pompowali balony  tlenkiem węgla IV, wodorem. Napełniali bańki mydlane węglowodorami , przeprowadzali reakcje spalania i kontrolowane wybuchy.
Z geografii w ramach Dnia Nauki, uczniowie przygotowali projekt edukacyjny pt "Powietrze i transport lotniczy w Polsce".
Na początku przedstawili krótką prezentację multimedialną dotyczącą budowy i właściwości atmosfery oraz rodzajów chmur. Następnie przybliżyli uczniom informacje dotyczące transportu lotniczego, m.in: wysokości, prędkości przelotowej samolotów, lotnisk, liczby pasażerów oraz połączeń krajowych i międzynarodowych.
Kolejnym punktem programu były gry interaktywne z nagrodami. Na koniec korzystając z aplikacji flightradar 24 uczniowie sprawdzali jakie aktualnie połączenia lotnicze odbywają się nad Gorzycami i oglądali zdjęcia z najpiękniejszymi widokami z okien samolotów.
Pokazy przygotowały uczennice z klasy IIa i IIb: W.Brzezińska, M. Soból, K. Orłowska, A. Romanowska, D. Wróbel pod kierunkiem nauczyciela geografii Z.Gołąbek. W pokazach uczestniczyły klasy IIIa i IIIb.
W pracowni matematycznej uczestnicy Dnia Nauki rozwiązywali zadania z powietrzem w roli głównej. Liczyli między innymi ilość powietrza w sali lekcyjnej, na ile czasu wystarczy tlenu w klasie dla człowieka, jaką drogę pokonuje dźwięk w powietrzu w określonym czasie. Quiz przygotował i poprowadził Patryk z IIa. Dekoracje wykonali uczniowie IIa.

 


Po pokazach uczniowie udali się na słodki poczęstunek, po którym rozpoczęły się zmagania w turnieju „ z 11”. Pytania z różnych przedmiotów dotyczyły powietrza, najtrudniejsze okazały się te z religii. Turniej wygrała klasa IIIa gimnazjalna

Na koniec na bieżni lekkoatletycznej odbył się konkurs na najładniej wykonany latawiec. Komisja konkursowa punktowała estetykę i pomysłowość. Klasy II i III gimnazjalne oraz klasy VII i uczennice ze szkoły z Sokolnik zaprezentowały wykonane przez siebie latawce. Na koniec odbył się bieg z latawcem.
Było dużo emocji i dobrej zabawy. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Wręczenie nagród odbyło się na sali gimnastycznej.

 Więcej zdjęć TUTAJ

Ostatnio zmienianyniedziela, 01 lipiec 2018 12:34

O szkole

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Szkoła Podstawowa

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Gimnazjum

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Koła naukowe

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Życie w szkole

 • Kalendarium
 • Z życia uczniów
 • Dla uczniów
 • Dla rodziców

Log in