Szkoła Podstawowa

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W ZGIERZU

„Dziecko może więcej niż nam się wydaje”.

13 i 14 kwietnia 2018 r. w Zgierzu odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Od nauczania do uczenia się – daltońskie inspiracje”. W konferencji wzięło udział 170 uczestników z całej Polski, a także wykładowcy z Holandii Hans i Anne Marie Wenke. Naszą szkołę reprezentowały nauczycielki nauczania zintegrowanego mgr Bożena Janiec i mgr Małgorzata Kotwica.

Wszyscy jesteśmy świadomi nieustających zmian otaczającego świata, w tym edukacji. Organizatorzy konferencji dyr. Anna Cain (Zespół Placówek i Szkół Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu) oraz Anna i Robert Sowińscy – prekursorzy Szkoły Daltońskiej w Polsce, którzy wzorowali się na Helen Parkhurst, przywoływali holenderskie wzorce i pokazywali, jak plan daltoński realizowany jest w polskich szkołach i przedszkolach.
Filarami planu daltońskiego jest samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja. Dziecko podlegające takim właśnie oddziaływaniom, będzie przede wszystkim przygotowane do pełnienia różnych ról, jakie przyjdzie mu realizować w dorosłym, dojrzałym życiu. Bardzo ważne jest także to, żeby dzieci miały stworzone odpowiednie warunki do wykonywania zadań.
Anne Marie Wenke, jak się sama określiła „jest produktem edukacji Daltona”. Hans Wenke to jej ojciec. Profesor nauczył swoją córkę, że to nie tylko to, co robi, ale przede wszystkim, jak to robi i kim jest naprawdę, jest ważne w życiu. Plan daltoński wnosi nowe spojrzenie na dziecko, daje uczniom i nauczycielom nowe możliwości, przekazuje działania w ręce dzieci i stawia przed dziećmi określone cele.
Panie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej miały także okazję poznać nową technikę – lapbooka – którą stosuje się w momentach określonego tematu na wstępie, dla utrwalenia wiadomości lub podsumowując wiedzę i doświadczenia uczniów w określonym zagadnieniu. Lapbook jest sposobem na poszukiwanie informacji, porządkowanie, weryfikowanie i dokumentowanie. Jest sposobem na rozwinięcie tematu poprzez układanie zagadek, krzyżówek lub rebusów.
Podczas konferencji można było wymieniać doświadczenia i zakupić atrakcyjne pomoce dydaktyczne.

 

O szkole

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Szkoła Podstawowa

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Gimnazjum

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Koła naukowe

 • Historia
 • Patron szkoły
 • Aktualności
 • Wydarzenia
 • Informacje o szkole
 • Nauczyciele
 • Sport
 • Biblioteka
 • Fakty i statystyki
 • Media społecznościowe
 • Kontakt

Życie w szkole

 • Kalendarium
 • Z życia uczniów
 • Dla uczniów
 • Dla rodziców

Log in